Yogastudion i Kolmården
För dig som vill yoga nära
Vårt utbud Hösten 2022 - Terminen startar mån 29 augusti
09:00-10:00
Senioryoga
Grund
Lina
17:30-18:45
Ashtanga Vinyasa
Medel/Avancerad
Anne
19:00-20:15
Yin
Grund
Anne
18:30-20:30
Omstarts-programmet
Lina
09:00-10:00
Senioryoga
Grund
Lina
18:00-19:15
Medicinsk yoga
Grund/Medel
Malin
18:00-19:15
Yin & Yang Yoga
Grund/Medel
Eva
Utvalda lördagar Event & Workshops Olika lärare
Beskrivningar av våra program och yogakurser
Omstartsprogrammet
8 veckor av personlig utveckling
Är du trött på att livet bara rullar på? Vill du öka din energi och hitta mer glädje i vardagen? Leva mer utifrån dina egna värderingar och drömmar och mindre utifrån samhällets normer?
Då har du kommit rätt!
Detta program är framtaget för dig som:
- Är redo att göra en förändring i ditt liv
- Vill stärka relationen till dig själv
- Är nyfiken på att utforska vad som håller dig tillbaka
- Vill ta reda på vad som krävs för att du ska kunna leva det liv du egentligen vill
- Tror på kraften i att utvecklas tillsammans
Detta ingår:
- 8 gemensamma träffar á 2 tim i en sluten grupp i Yogastudion i Kolmården. Varje träff har ett eget tema.
- 1 enskilt coachsamtal á 1 tim i Yogastudion i Kolmården
- Yoga, övningar, metoder och mallar anpassade till veckans tema
- Hemuppgifter mellan våra träffar (Avsätt ca 1-2 tim per vecka för detta)
- Anteckningsbok, doftljus och yogaolja
Undervisande coach: Lina Hammarstrand
Omstartsprogrammet hålls tisdagar kl 18:30-20:30. 8 tillfällen.
Kursstart tisdag 30/8.
Ashtanga Vinyasa
Svettigt och utmanande
Grunden i denna kurs bygger på den traditionella ashtangayogans sekvenser. I Ashtangayoga utförs yogapositioner i en bestämd ordning där man stannar fem andetag i varje position. Yogaläraren modifierar här Ashtanga yogan för att gör yogan mer tillgänglig för fler, därav kallas den Ashtanga Vinyasa.
Denna yogaform är dynamisk och kraftfull. Vi låter andning och positioner flätas samman under det flöde som binder ihop de olika positionerna med varandra. När vi svettas får kroppen möjlighet att rensas från gifter och slaggprodukter och vi renar både kropp och sinne.
Kurs: Ashtanga Vinysa
Nivå: Medel/Avancerad
Undervisande yogalärare: Anne Holmer
Kursen hålls på måndagar kl 17:30-18:45. 15 tillfällen. Kursstart måndag 29/8 (Uppehåll under höstlovet v.44)
Senioryoga
Skonsam träning för kropp och sinne
När vi blir äldre är det viktigt att upprätthålla vår rörlighet, styrka och balans i kroppen. Då är yoga ett utmärkt verktyg. Under denna klass får du skonsam träning för kropp och sinne och du har möjlighet att utgå från dina förutsättningar och behov. Har du svårt att sitta på golvet så går det utmärkt att utföra övningarna sittandes på stol.
Senioryoga är en blandning av mjuk hathayoga, medicinsk yoga och yinyoga. De flesta positioner görs sittande och liggandes. Med hjälp av olika hjälpmedel såsom filtar och bolster, kan du anpassa yogan till din kropp.
Kurs: Senioryoga
Nivå: Grund
Undervisande yogalärare: Lina Hammarstrand
Kursen hålls måndagar och onsdagar kl 09:300-10:00. Du väljer om du vill gå i måndagsgruppen eller onsdagsgruppen. Totalt 13 tillfällen. Kursstart måndag 29/8 resp. onsdag 31/8. Uppehåll under höstlovet (v. 44)
Medicinsk yoga
Lugn, enkel och kratfull yoga
Medicinsk yoga är en lugn, enkel och samtidigt kraftfull form av yoga. Den har sitt ursprung i Kundalini Yoga och forskning visar att Medicinsk Yoga har goda effekter vid bl.a. smärta, stress, utmattning, hjärtproblem, sömnbesvär, ångest, oro och depression. Medicinsk yoga används idag på många sjukhus och vårdcentraler runt om i landet.
Förutom mjuka fysiska rörelser kommer du under klassen att få jobba med uthållighet i positioner, andning, djupavslappning och utföra övningar i mindfullness.
Kurs: Medicinsk yoga
Nivå: Grund/Medel
Undervisande yogalärare: Malin Persson
Kursen hålls på onsdagar kl 18:00-19:15. 15 tillfällen. Kursstart onsdag 31/8 (Uppehåll under höstlovet v.44)
Yinyoga
Mjukar upp samt låter kropp och sinne återhämta sig
Yinyoga är en lugn och återhämtande form av yoga som kännetecknas av passiva positioner med en lätt, mjuk stretch, utförda i stillhet och medveten närvaro. Varje position hålls ca 3-5 minuter vilket ger oss tid att även lugna sinnet.
I yinyogan vill vi komma åt kroppens fascia, bindväv, istället för musklerna. Detta uppnås genom att inte gå så djupt i stretchen och hålla positionen en längre stund. Stort fokus ligger på området runt höfter och ländrygg. Dessa är särskilt rika på bindväv och lagrar enligt yogafilosofin mycket fysiska såväl som emotionella spänningar. Om du har långvarig stelhet och smärtproblematik, känner dig trött eller överstimulerad är detta en klass för dig. Med hjälp av olika hjälpmedel, såsom filtar och bolster, kan du anpassa positionerna efter dina egna förutsättningar.
Kurs: Yinyoga
Nivå: Grund
Undervisande lärare: Anne Holmer
Kursen hålls på måndagar kl 19:00-20:15. 15 tillfällen. Kursstart måndag 29/8 (Uppehåll under höstlovet v.44)
Yin & Yang Yoga
Det bästa av två världar
I denna yogakurs kombinerar vi den aktiva och stärkande yogaformen Hatha Flow med den stillsamma och lugnande yogaformen Yinyoga. Hatha Flow är en fysisk form av yoga som utförs i ett lugn tempo. Du kommer få möta solhälsningar, stående- , sittande- och liggande positioner där vi stannar i ca 5-10 andetag. Dessa positionerna ökar din flexibilitet och bygger upp styrka i dina muskler.Du får också möjlighet att öva upp din uthållighet, både fysiskt och mentalt.
Yinyoga är en lugn och återhämtande form av yoga som kännetecknas av passiva positioner med en lätt, mjuk stretch, utförda i stillhet och medveten närvaro. Varje position hålls ca 3-5 minuter vilket ger oss tid att även lugna sinnet. I yinyogan vill vi komma åt kroppens fascia, bindväv, istället för musklerna. Detta uppnås genom att inte gå så djupt i stretchen och hålla positionen en längre stund. Stort fokus ligger på området runt höfter och ländrygg. Dessa är särskilt rika på bindväv och lagrar enligt yogafilosofin mycket fysiska såväl som emotionella spänningar.
Kurs: Yin & Yang Yoga
Nivå: Grund/Medel
Undervisande yogalärare: Eva Ekdahl
Kursen hålls torsdagar kl 18:00-19:15. 15 tillfällen. Kursstart torsdag 1/9 (Uppehåll under höstlovet v.44)